Jak “nakładać” perfumy i jak robić to aby nie przesadzić?

Perfumy mogą stanowić wspaniałe zwieńczenie naszej stylizacji, ale i okazać się prawdziwym koszmarem dla osób przebywających w naszym otoczeniu. Właściwe używanie perfum może uczynić nas bardziej atrakcyjnymi i wpłynąć na sposób w jaki odbierają nas inni ludzie. Aby tak się stało, musimy jednak poznać kilka ważnych zasad. Wbrew pozorom bowiem stosowanie perfum nie jest wcale takie proste, a szkody, jakie może wyrządzić mogą być większe niż potencjalne korzyści.

Dobór właściwego zapachu

Gusta w kwestii ulubionego zapachu perfum naturalnie się różnią. Nie istnieje zapach uniwersalny, choć na rynku dostępne są takie, które cieszą się popularnością rzeszy konsumentów. Jedni z nas preferują zapachy delikatne czy świeże, inni bardziej intensywne bądź zmysłowe. To, jaka woń jest najprzyjemniejsza dla ciebie ma oczywiście decydujące znaczenie. Czasem warto jednak wybrać się do drogerii lub perfumerii z osobistym doradcą. Może być nim siostra, przyjaciółka czy mama. Możesz także skorzystać z pomocy sklepowego doradcy. Dzięki temu zyskasz większą pewność, że zapach, który tak bardzo ci się podoba, rzeczywiście do ciebie pasuje. Warto też dostosować zapach do pory roku. Ciężkie perfumy w ciepłe dni nie wydają się zbyt dobrym rozwiązaniem.

Przede wszystkim umiar

Jeśli konieczne byłoby wskazanie najistotniejszej zasady, której należy przestrzegać, byłoby nią zachowywanie umiaru. Nasz zmysł węchu ma tę właściwość, że z czasem przyzwyczaja się do zapachów w otoczeniu. Może się okazać, że zapach naszych perfum jest jednym z nich. Częstą reakcją jest w tym wypadku użycie większej ilości perfumy. To jednak karygodny błąd. Jakkolwiek nasze powonienie może nie wyczuwać określonego zapachu, ludzie z naszego otoczenia, nie przyzwyczajeni do naszych perfum, czują go doskonale. Zwiększając dawkę, a co za tym idzie intensywność zapachu, możemy narazić ich na nieprzyjemne doświadczenie. Nawet jeśli używany w rozsądnych ilościach zapach jest cudowny, w nadmiarze może dać przeciwny efekt. Jeśli więc chcemy mieć kontrolę nad intensywnością naszego zapachu, warto od czasu do czasu odstawić go lub stosować go zamiennie z innym. Pamiętajmy, że zapach perfum powinien być przede wszystkim subtelny.

Jak prawidłowo aplikować perfumy?

Wiemy już, że czasem nasze perfumy są wyczuwalne dla otoczenia nawet wówczas, gdy nie czujemy ich my. Co jednak, jeśli zapachu istotnie nie czuje nikt? W tym względzie jedynym właściwym rozwiązaniem będzie zakup produktu gwarantującego długie utrzymywanie się zapachu. Z reguły większa trwałość wiąże się z wyższą ceną. Jeśli jednak weźmiemy poprawkę na fakt, że brak konieczności ponownej aplikacji w ciągu dnia wpłynie na dłuższą żywotność perfum, może się okazać, że inwestycja się zwróci.

W jakich miejscach aplikować perfumę? Najlepsze są te, w których temperatura naszego ciała jest nieco wyższa. U kobiet to przede wszystkim szyja i dekolt, a także nadgarstki oraz zgięcia ramion i kolan. U mężczyzn dochodzi do tego tors. Przed aplikacją warto zadbać również o to, by nasza skóra była odpowiednio nawilżona. Dzięki temu unikniemy zbyt szybkiego wniknięcia zapachu w suchą skórę. Istotny jest także sposób użycia. Perfumy z atomizerem należy rozpylać z odległości około 10-20 centymetrów i pod żadnym pozorem nie należy ich rozcierać. Tarcie niszczy strukturę zapachu i zniekształca go, tworząc w efekcie mniej przyjemną dla nosa woń.

Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami aplikacji perfum i wprowadzeniu ich w życie, pozostaje nam wyłącznie wybranie się do najbliższej drogerii, a jeśli mamy już ulubiony zapach, cieszenie się nim bez obawy o to, że nasze otoczenie może nie podzielać naszego entuzjazmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 2 =